Dzisiaj jest 21 października. Już jutro weekend!
Włodzimierz Nahorny Sextet
17-06-3010, Łódź (Wytwórnia)
Dodał: Wytwórnia

www.wytwornia.pl

Włodzimierz Nahorny Sextet - Chopin Genius Loci
17.06.2010 (czwartek), godz.19:00

organizator: Klub Wytwórnia
miejsca: siedzące nienumerowane

bilety:
- przedsprzedaż z kartą Wytwórnia: 35,00 zł
- przedsprzedaż bez karty Wytwórnia: 40,00 zł
- sprzedaż w dzień koncertu: 45,00 zł

Włodzimierz Nahorny to nestor polskiego jazzu, postać wśród polskich muzyków wyjątkowa. Na polskiej estradzie obecny jest od roku 1959, kiedy to w czasie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie założył zespół "Little Four". W świecie wielkiego jazzu pojawił się podczas festiwalu Jazz Jamboree w roku 1962, w big bandzie Jana Tomaszewskiego, gdzie pełnił funkcję pierwszego saksofonisty. Błyskawicznie rozwijała się wówczas jego międzynarodowa kariera. W roku 1966 wyróżniony został II nagrodą Światowego Konkursu Jazzu Nowoczesnego w Wiedniu, a już rok później pierwszą nagrodę wręczał mu tam sam Duke Ellington.

Również i w kraju twórczość Włodzimierza Nahornego wielokrotnie doceniana była zarówno przez krytykę, jak i publiczność, a jego jazzowe doświadczenie pozwoliło mu znakomicie zaistnieć w świecie muzyki popularnej. Jego piosenki wygrywały dwukrotnie festiwal w Opolu – w 1972 roku za kompozycje „Jej portret” do słów Jonasza Kofty otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W rok później była to pierwsza nagroda w koncercie „Premiery” za „Tango z różą w zębach”. W następne latach działalności stał się Włodzimierz Nahorny jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki. Jako multiinstrumentalista - saksofonista, flecista, basista i znakomity pianista współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej - Andrzejem Kurylewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Trzaskowskim i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Akompaniował Mariannie Wróblewskiej i Łucji Prus. Jako sidemana zatrudniali go "Novi Singers". Szalenie mocnym akcentem zaznaczył swoją obecność na debiutanckim, psychodelicznym albumie grupy "Breakout".

Tak szeroką sferę działalności Włodzimierza Nahornego dopełniają kompozycje muzyki filmowej i teatralnej. Doświadczenia z tej dziedziny sztuki doprowadziły go do nader udanych prób łączenia jazzu z muzyką poważną. Jego jazzowe interpretacje twórczości Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza czy samego Fryderyka Chopina to całkiem nowa muzyczna jakość otwierająca nieograniczone pole dla eksperymentów licznej grupy epigonów mistrza, zniesienie barier estetycznych i gatunkowych. Świadectwo ogromnej wrażliwości i muzycznej wyobraźni.

W 2000 roku Włodzimierz Nahorny został uhonorowany statuetką "Fryderyka" w kategorii Jazzowy Muzyk Roku 2000.

****
Najlepsze koncerty jazzowe w Łodzi: www.wytwornia.pl
Głosów: 0

Opinii: 0
Będą tu: 1


Zdjęcia (0):
brak zdjęć
Filmy (0):
brak filmów
Musisz być zalogowany, aby dodawać opinie.